İstanbul’a nispeten daha yakın tatil rotası Bozcaada

1 ABONE OL

Corona virüs salgını tüm dünyayı derinden etkiledi. Yerküre üzerinde neredeyse her ülkede hayat durma noktasına geldi. Haftalarda pek çok ülke tüm sınırlarını tamamen kapatmış durumda. Ancak gelen işaretler yaz ayları için en azından belli şartlar doğrultusunda tatilin mümkün olabileceğini gösteriyor. Bozcaada gibi nispeten sakin rotalar bu süreçte ön plana çıkmaya aday.

2

Açıklanan “yeni normal” çerçevesinde turizmciler 2020 yaz aylarında tatil yapmak isteyenler için hazırlıklara başladı bile. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu süreçte en çok etkilenen sektörlerden biri turizm oldu.

3

Geçtiğimiz yılı rekorlarla kapatan Türk turizm bu “yeni normal” döneminde oluşan hasarı kapatmak için yollar arıyor. Bu süreçte küçük yerleşim yerleri, sakin şehirler ön plana çıkacağa benziyor. Bunlardan biri de Kuzey Ege’nin en özel rotalarından biri olan Bozcaada.

4

Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada, 40 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Adanın ana karadaki Çanakkele’ye olan uzaklığı ise sadece altı kilometre.

5

Tarihteki adı Tenedos olan Bozcaada, buraya çok yakın bir noktada olan Troya’yı istila etmeye gelen Yunan şehir devletlerini tarafından üs olarak kullanılır.

6

Adada bu savaştan binlerce yıl sonra inşa edilen kale de Troya’nın bulunduğu bölgeye bakar.

7

Cumhuriyet ilanından sonra Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada’ya ulaşmak için Geyikli’den hareket eden feribotları kullanabilirsiniz. Özellikle hafta sonunda mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Yoksa uzun araç kuyrukları ve stres hafta sonunuzu zehir edebilir.

8

Rüzgarın neredeyse hiç kesilmediği ve deniz suyunun yazın ortasında bile soğuk olduğu Bozcaada, en çok da berrak deniziyle akıllarda yer ediyor.

9

Rengarenk sokaklarıyla dikkat çeken Bozcaada’da yürürken karşınıza adanın karakteristiğini çok iyi bir şekilde yansıtan noktalar çıkıyor.

10

Adanın en önemli özelliklerinden biri de sık sık karşılaşabileceğiniz duvar resimleri. Bozcaada’nın renkli sokaklarında dolaşırken pek çok duvar resminin önü fotoğraf çekmek isteyen turistlerle dolu.

11

Yükseltili bir ada olan Bozcaada’da karşınıza sık sık merdivenler de çıkacak. Adanın karakteristiğini yansıtan bu merdivenler rengarenk çiçeklerle süslenmiş durumda.

12

Adada göreceğiniz şeylerden biri hemen hemen her pencerede bulunan bitkiler olacak. Belli ki ada halkı doğaya, hayvanlara çok saygılı ve bunu bir sanata döndürmeyi seviyor.

13

Adanın esas sahipleri kediler diyebiliriz. Hemen hemen her köşe başında görebileceğiniz kediler turistlerin, fotoğrafçıların ve bölge halkının ilgi odağı konumunda.

14

Adanın özellikle Rum mahallesi, hem yerli hem de yabancı fotoğrafçıların gözdesi konumunda.

15

Ağırlıklı olarak beyaz renge boyanmış ve iyi çoğu iyi korunmuş ya da restore edilmiş bu evler turistlerin ilgi odağı konumunda.

16

Pek çoğu apart ve butik otellere dönüştürülmüş olan bu evler sakin bir tatil geçirmek için en ideal mekanlar olma özelliği taşıyor.

17

Her şey dahil sisteminin neredeyse hiç uygulanmadığı adada bu sayede kalabalık yemek alanlarından da uzak kalmak mümkün.

18

Bunun yanı sıra adadaki mekanların da genellikle küçük olduğu ve sadece birkaç masadan oluştuğunu da belirtmekte fayda var.

19

Sadece deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşmayan ve kültürel etkinlikler açısından da doyurucu bir ada olan Bozcaada’da sanat galerileri de bulunuyor.

20

Tarihi sokaklarda kaybolmak, ve en sıcak havada bile bunu terlemeden gerçekleştirmek istiyorsanız Bozcaada tam size göre bir yer.

21

Bozcaada keşif gezilerinizde motor veya bisikletler sizin için en ideal ulaşım araçları olacaktır. Ancak özellikle merkezde mümkün mertebe yürümenizi tavsiye ederiz.

22

Üstelik aylardır süren bu hareketsizlik döneminden sonra biraz yürüyüş vücuda da oldukça iyi gelecektir.

23

Temmuz – Ağustos dönemi normalde de Bozcaada için tatil yapma konusunda en ideal dönem olma özelliği taşıyor.

24

Zira yılın geri kalanında deniz hem çok dalgalı hem de tahammül sınırlarını zorlayacak kadar serin.

Bir cevap yazın