Brezilya’da corona virüs tedavisi için ilginç yöntemler deneniyor

1 ABONE OL

Yeni tip corona virüs görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 4 milyon 102 bini geçti. En çok vaka görülen ülke 1 milyon 347 bin 309 ile ABD olurken, onu. Bu İspanya, İtalya, İngiltere, Rusya, Fransa, Almanya ve Brezilya takip ediyor. Reuters’ın servis ettiği bu fotoğraflar ise Brezilya’dan…

2

Bu tüyler ürperten kareler, Peru’nun başkenti Lima’da çekildi. 8 Mayıs günü Lima’da çekilen fotoğrafta, sokağın ortasına bırakılmış cesedin etrafında duran Peru Sağlık Bakanlığı (MINSA) ekipleri görülüyor.

3

Sağlık ekipleri, corona virüs hastalığının (COVID-19) patlak vermesiyle birlikte kaldırımda bırakılan cesedi, kapağı açık bir tabutun içerisine yerleştirmeye çalışıyor.

4

İngiliz haber ajansı Reuters tarafından servis edilen kareler, foto muhabir Sebastian Castaneda tarafından çekilmiş.

5

Bu yürek yakan kare Brezilya’dan. Hastalıktan ağır şekilde etkilenen ülkede, çocuğunu haybeden bir annenin büyük acısı Reuters foto muhabiri Pilar Olivares’in çektiği kareye yansımış durumda.

6

Corona virüs nedeniyle ölen henüz bir yaşındaki Vitoria Gabriele Silva Resende’nin annesi Andrea Silva de Souza ve üvey babası Andre Luiz de Souza Rio de Janeiro’daki bir mezarlıkta cenazeye katılıyor.

7

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da, Covid-19 salgını nedeniyle son 24 saatte 730 kişi hayatını kaybetti. Brezilya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede Covid-19 yüzünden ölenlerin sayısı 730 artışla 10 bin 627’ye yükseldi.

8

Nüfusu 210 milyona yaklaşan Brezilya, Latin Amerika’da Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

9

Bölge basınında çıkan habere göre, Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaletinde bulunan ve 2014 Dünya Kupası maçlarının da oynandığı Maracana Stadyumu’nun dış bölgesine ağır Kovid-19 hastalarına ayrılmak üzere 38 günde inşa edilen geçici hastane yetkililere teslim edildi.

10

Toplamda 400 yatak kapasitesine sahip olacak hastanede 50’si yoğun bakım için olmak üzere şu anda 170 yatak bulunuyor. Rio de Janeiro Valiliği, kalan 230 yatağın mayısın ortasına kadar teslim edileceğini duyurdu.

11

Brezilya Sağlık Sekreteri Edmar Santos, hastanenin 2 tomografi makinesi, çeşitli ultrason cihazları, taşınabilir röntgen ve hemodiyaliz makinelerine sahip olacağını belirtti.

12

Brezilya’da Rio de Janeiro eyaleti Kovid-19 kaynaklı 1653 ölüm ve 16 bin 929 virüs görülen kişi sayısıyla ülkede Sao Paulo eyaletinden sonra salgından en çok etkilenen eyalet olarak öne çıkıyor.

13

Futbol tarihinin sembollerinden sayılan 78 bin kişilik Maracana Stadı, 2014 Dünya Kupası’ndaki maçlara ve 2016 Olimpiyat Oyunlarının açılış ve kapanışına ev sahipliği yapmıştı.

14

Öte yandan corona virüsün vurduğu Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da bir evde çekilen fotoğraflar, Mobil fizyoterapi bakımı sağlama konusunda uzmanlaşmış bir grup olan FamilyCare’den bir fizyoterapisti gözler önüne seriyor.

15

Reuters’ın servis ettiği karelerde, corona virüs salgını sırasında, başkentte bir evde, COVID-19 hastasına RTA (Torasik-Abdominal’i Yeniden Dengeleme) adı verilen bir Brezilya fizyoterapi yöntemi uygulanıyor.

16

Kolombiya’da bir şirket corona virüs pandemisi sırasında ülkede yaşanabilecek hasta yatağı ve tabut sorununa çözümü bu iki nesneyi birleştirmekte buldu. Kolombiyalı ABC Displays adlı şirketin geliştirdiği metal trabzanlı karton yatak, hastanın yaşamını yitirmesi halinde bir tabuta da dönüştürülebiliyor.

17

Şirketin müdürü Rodolfo Gomez kısa süre önce Ekvador’daki koronavirüs vakalarında yaşananları gözlemledikten sonra bu soruna bir çözüm bulmayı tasarladığını söyledi.

18

Ekvador’un Guayaquil kentinde Kovid-19 vakaları yükselirken ölenlerin yakınları cansız bedenlerle birlikte evlerinde beklemek zorunda kalmıştı. Birçoğu ahşap tabut satın alamamış bunun yerine kendilerine verilen kartonları kullanmıştı.

19

Almanya’nın çeşitli kentlerinde corona virüs ile mücadelede alınan tedbirler protesto edildi. Başkent Berlin’de aralarında aşırı sağcıların da yer aldığı yüzlerce kişi, Alexander Meydanı’nda toplanarak Kovid-19 önlemlerini protesto etmek istedi. “Özgürlük” ve “direniş” şeklinde sloganlar atan göstericilerden bazıları meydanda yer alan Neptün Çeşmesi’nin üzerine çıktı.

20

Polis, sosyal mesafe uygulamasını ve gösteri yasağını hatırlatarak göstericilerin meydanda ayrılmasını istedi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, uyarılara kulak asmayan eylemcilere sert müdahalede bulundu. Aralarında koltuk değnekli bir eylemcinin de bulunduğu protestocuları darbeden polis, biber gazı kullandı ve çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.

21

Öte yandan Berlin’de Federal Meclis önünde de Kovid-19 önlemleri protesto edildi. Burada da Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı. İzin alınarak Rosa-Luxenburg Meydanı’nda yapılan gösteri ise olaysız sona erdi. Stuttgart, Münih ve Münster kentlerinde de Covid-19 tedbirlerine karşı yapılan gösterilere yüzlerce kişi katıldı.

22

8 Mayıs 2020’de Demydiv kasabasında bulunan hayvanat bahçesinin fotoğraflarını çeken Reuters haber ajansı muhabiri Gleb Garanich, bir çalışanın boş hayvanat bahçesinde beyaz aslana yemek hazırlarkenki anlarını görüntüledi.

23

Ukrayna’nın corona virüs karantinası sırasında kapılarını ziyaretçilere kapatan “12 Ay” adlı özel hayvanat bahçesinin, neredeyse tüm parası tükendi. Hayvanat bahçesi yetkilileri, hayvanlarının yaşam koşullarını korumak için elektrik faturalarını zar zor karşılayabiliyor.

24

Fransa’da corona virüsün yayılmasını önlemek için uygulamaya koyulan kısıtlamalar kaldırılmaya başlıyor. Ülkede, covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesine yönelik ilk adımın 11 Mayıs’ta atılmasına karar vermişti.

25

Buna göre, 11 Mayıs’tan itibaren dolaşım serbest hale gelecek ancak 100 kilometrenin üzerindeki seyahatlere zorunlu hallerde izin verilecek. Reuters’tan Charles Platiau’nun çektiği fotoğraflarda, sosyal mesafe kurallarını da göz önünde bulundurarak işlerini yürütmeye çalışan kuaförler ve güzellik salonu çalışanları, birbirleri üzerinde pratik yapıyor.

26

Yarından itibaren kreş ve ilkokullar kademeli ve isteğe bağlı olarak açılacak. Ortaokullar salgının etkili olmadığı bölgelerde 18 Mayıs’ta açılacak. Bir sınıfta en fazla 15 öğrenciye izin verilecek. Hijyen kurallarının yanı sıra ortaokullarda maske kullanımı zorunlu olacak. Ülkede 11 Mayıs’ta kafe ve restoranların dışında iş yerleri, mağazalar, kuaförler, küçük müzeler ve kütüphaneler açılacak. Toplu taşıma araçlarında ve taksilerde maske takmak zorunlu olacak, bu kurala uymayanlara 135 euro para cezası verilecek.

27

Fransa’da yeni tip corona virüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 26 bin 310’a çıktı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 433 artışla 210 bin 519’a ulaştı. Covid-19 nedeniyle 2 bin 812’si yoğun bakımda olmak üzere 22 bin 614 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Yoğun bakımda bulunanların sayısı 31 gündür düşüyor. İyileşen kişi sayısı da 256 artarak 56 bin 38’e ulaştı. Salgın nedeniyle hastane ve yaşlı bakımevlerinde son 24 saatte 80 kişi yaşamını yitirdi, ölü sayısı hastanelerde 16 bin 573’e, bakımevlerinde ise 9 bin 737’ye yükseldi. Böylece toplam can kaybı 26 bin 310 oldu. Son 24 saatteki verilere göre, Fransa’da ölü sayısında 18 Mart’tan bu yana günlük artış en düşük seviyede oldu.

28

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1584 artarak, 78 bin 639’a ulaştı. Covid-19 salgınından dünyada en çok etkilenen ülke konumunda bulunan ABD’de ölü ve vaka sayılarında bilanço her geçen gün ağırlaşıyor.

29

Reuters tarafından servis edilen bu fotoğraf, ABD’nin Maryland eyaletinde çekildi. Ocean City’de çekilen fotoğrafta genç bir kadın, kısıtlamaların azaltılmasını böyle kutluyor.

30

AYnı bölgede çekilmiş bir başka karede, genç bir çift koruyucu maskeleri üzerinden öpüşerek hasret gideriyor.

Bir cevap yazın