Adalar Kaymakamlığı İBB’nin 60 elektrikli araç için yaptığı başvuruyu, Karayolları Trafik Kanunu’na uyulmadığı gerekçesiyle reddetti.

Adalar’da elektrikli araçlara izin çıkmadı. Adalar Kaymakamlığı İBB’nin 60 elektrikli araç için yaptığı başvuruyu, Karayolları Trafik Kanunu’na uyulmadığı gerekçesiyle reddetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar’da faytonların varlığına son verilmesinin ardından elektrikli araçların kullanımı için harakete geçmiş,
Adalar Kaymakamlığı’na araçların başvuruda bulunmuştu. Ancak Kaymakam Mustafa Ayhan, araçların tescil işleminin yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. İBB’nin başvurusunu reddetti. Kaymakam Ayhan, “Bu araçların golf aracı olarak ithal edildiği ve karayolları uygunluk yeterlilik belgesi özelliği taşımadığı, araçlarımızın bu özelliği nedeniyle bu tescillerinin mümkün olmadığı arkadaşlarımızın yapılan incelemesi neticesinde anlaşılmıştır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da elektrikli araçların lansmanı için bölgedeydi. Elektrikli araçlar ile ilgili bir sorun olmadığını söyleyen İmamoğlu, her şeyin tamamlanarak araçların Adalar’da hizmete başlayacağını belirterek şöyle konuştu:

“Bir bilgi eksikliği var. Çünkü biz UKOME kararıyla zaten Adalar’ın bütün yollarını yaya yolu ilan ettik. Bunlar da o yollara uygun araçlar. Valimizle de dün görüştüm, kendisine süreci bilgilendirdim”.

İmamoğlu, adada bir grup faytoncu ve hayvansever tarafından protesto edildi. Atların adada kalmasını isteyen grup, çeşitli pankartlar açtı. Otobüs istemediklerini dile getiren vatandaşlar çok sayıda atın birkaç aylık süreçte ahırlarda öldüğünü belirtti. 

Bir cevap yazın